vzacne-mince.sk

Späť | Pamätné mince  Zlaté - Rakúsko

  • 100 € - Kúzlo zlata - Zlato Skýtov
  • 100 € - Kúzlo zlata - Zlato Skýtov

100 € - Kúzlo zlata - Zlato Skýtov


Ceny investičného zlata sú orientačné! viac...
Zlatá zberateľská minca nominálnej hodnoty 100 eur
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Cena: 1 229 €
Výkupná cena: neurčená


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Rýdzosť: 986/1000 Au
Priemer: 30 mm
Hrana: hladká
Hmotnosť: 15,78 g (½ Oz)

Razba: Münze Österreich
Prevedenie: proof
Náklad: 20 000 ks
Dátum emisie: 12. 10. 2022


Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní

Motív

Líc
V strede je voľne navrhnutý portrét skýtskeho jazdca, ktorý cvála do obrazu mince sprava. Jazdec a kôň sú čiastočne prekrytí ozdobným pásom. Kotol, pluh a sekera sú zakomponované do ďalšieho pásu ozdôb.

Rub
Na robe je zobrazený hlavný motív, zlatý exponát pravdepodobne z neskoršieho skýtskeho obdobia, zobrazujúci scénu bitky zvierat. Originál sa nachádza v múzeu Ermitáž v Petrohrade a pochádza zo zbierky cára Petra I.

Zlato: žiadny iný vzácny kov nie je považovaný za taký významný. S týmto konkrétnym bolo spojených mnoho abstrakcií, či už ide o božstvo, nesmrteľnosť, čistotu alebo moc. Rovnako bolo atribútom bohov a kráľov ako pozemských predstaviteľaov Slnka.

Séria rakúskych 100 € mincí v limitovanom náklade a špičkovej kvalite proof sa zameriava na hľadanie tajomného významu zlata vo vyspelých civilizáciach Mezopotámie, starovekého Egypta, Inkov, Skýtov, Indie a Číny.

Od 7. do 3. storočia pred Kristom kočovný národ Skýtov osídlil stepi na území dnešného južného Ruska a Ukrajiny. Jeho život bol zameraný na mobilitu. S ovcami a koňmi chodili z paše na pašu.
Čo zostalo z tejto dávno zaniknutej kultúry? Nádherné hrobky bohaté na zlato, ktoré sa našli v euroázijských stepných kurganoch.
Archeológia dokázala od 19. storočia preskúmať množstvo monumentálnych mohýl. Pohrebné rúcha skýtskych kniežat boli zdobené stovkami našitých plátov zlata. Tieto kusy boli lisované zo zlatej fólie, často boli figurálne zdobené, prevažne s prvkami takzvaného zvieracieho štýlu. Štylizovaným zvieratám boli pripisované nadprirodzené sily. Našli sa aj tulce, rukoväte dýk a pošvy z hrubého zlatého plechu, ozdobné kotúče drevených štítov či rukoväte kyjakov. Z masívneho zlata sa vyrábali aj náhrdelníky a náramky. Všetky tieto cenné predmety mali symbolický význam vyjadrujúci vysoké postavenie pochovaného.
Minca oživuje túto takmer zabudnutú nomádsku kultúru.


100 € - Kúzlo zlata - Zlato Skýtov
Skýtski bojovníci, zdroj: wikipedia.org


PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.