vzacne-mince.sk

Späť | Pamätné mince  Zlaté - Rakúsko

  • 100 € – Kúzlo zlata - Zlato Inkov
  • 100 € – Kúzlo zlata - Zlato Inkov

100 € – Kúzlo zlata - Zlato Inkov


Ceny investičného zlata sú orientačné! viac...
Zlatá zberateľská minca nominálnej hodnoty 100 eur
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Cena: 1 229 €
Výkupná cena: neurčená


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Rýdzosť: 986/1000 Au
Priemer: 30 mm
Hrana: hladká
Hmotnosť: 15,78 g (½ Oz)

Razba: Münze Österreich
Prevedenie: proof
Náklad: 20 000 ks
Dátum emisie: 13. 10. 2021


Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní

Motív

Líc
Štylizovaná lama v strede, za ktorou je stena s otvorenou bránou a ozdobami. Je to odkaz na Coricancha – zlatý chrám. Vpravo za lamou je zobrazený boh slnka, ktorému tečú z očí slzy

Rub
Motív Orejóna – inkského šľachtica na ornamentálnom pozadí.

Zlato: žiadny iný vzácny kov nie je považovaný za taký významný. S týmto konkrétnym bolo spojených mnoho abstrakcií, či už ide o božstvo, nesmrteľnosť, čistotu alebo moc. Rovnako bolo atribútom bohov a kráľov ako pozemských predstaviteľaov Slnka.

Séria rakúskych 100 € mincí v limitovanom náklade a špičkovej kvalite proof sa zameriava na hľadanie tajomného významu zlata vo vyspelých civilizáciach Mezopotámie, starovekého Egypta, Inkov, Skýtov, Indie a Číny.

Inkovia uctievali slnko a mali radi zlato.

To, čo môžete na tejto zlatej minci obdivovať, je spomienkou na kultúru Inkov, ktorá je bohatá na poklady. Zavedie vás ďaleko v čase: V 13. až 16. storočí táto juhoamerická vládnuca rodina vládla nad obrovskou ríšou tvorenou stovkami andských kmeňov. Každá z týchto komunít odvodila svoj pôvod od posvätného miesta, hviezdy alebo zvieraťa. Pre každé miesto existoval náprotivok na hviezdnej oblohe.

Inkovia sa videli ako synovia bohov a praktizovali kult slnka, všade stavali chrámy, ktoré mu zasvätili. Najznámejšia je Coricancha. Bolo to v Cuscu v dnešnom Peru, kultúrnom a administratívnom centre Inkov. Chrám neprežil zničenie počas španielskej conquisty. Dnes ešte existuje niekoľko popisov a pozostatkov múrov, takže vieme, že portály boli plátované zlatými platňami a vo vnútri bol zlatý slnečný kotúč.

Pre túto mestskú domorodú kultúru malo zlato iba duchovný význam. Jeho lesk jej pripomínal hviezdu, ktorá robí všetok život na Zemi. Ako keby magický kov pršal z neba, Inkovia ho poznali ako „slzy slnka“.


100 € – Kúzlo zlata - Zlato Inkov

Coricancha, zdroj: wikipedia.org, autor: No machine-readable author provided. Xauxa assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=530176PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.