vzacne-mince.sk

Späť | Pamätné mince  Strieborné - Česko

200 Kč – Jan Blažej Santini-Aichel 2023

Strieborná pamätná minca Českej republiky
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Proof kvalita
Orientačná cena: 22 €

Bežná kvalita
Orientačná cena: 18 €


Uložiť do wishlistu ?

Popis tovaru

Rýdzosť: 925/1000 Ag, 75/1000 Cu
Priemer: 31 mm
Hmotnosť: 13 g
Hrana proof: hladká, s vlysom „ČESKÁ NÁRODNÁ BANKA*Ag 0,925*13 g*“
Hrana bežné vyhotovenie: vrúbkovaná

Autor:
Razba:
Emitent: ČNB
Náklad proof:
Náklad bežné vyhotovenie:

Dátum emisie: 2023Motív

Jan Blažej Santini-Aichel (* 3. február 1677, Praha, Česko – † 7. december 1723, Praha, Česko) bol významný český architekt talianskeho pôvodu, ktorý sa preslávil svojim jedinečným štýlom, nazývaným baroková gotika.

Narodil sa ako najstarší syn váženej rodiny pražského kamenára Santini-Aichela. Narodil sa telesne postihnutý (čas tela mal ochrnutú), čo mu bránilo v úspešnom pokračovaní v otcovej kariére kamenára a v prevzatí jeho kamenárskej dielne. Napriek tomu sa však vyučil za kamenára (rovnako ako jeho brat František Santini-Aichel), ale študoval tiež maliarstvo (pravdepodobne u Kristiána Schrödera. Po vyučení sa okolo roku 1696 vydal zbierať skúsenosti zvyčajnou potulnou cestou. Prešiel Rakúsko a v Taliansku dorazil až do Ríma, kde mal možnosť sa zoznámiť s dielom Francesca Borominiho, radikálneho architekta, považovaného rímskymi konzervatívnymi súčasníkmi za „blázna“. V Taliansku tiež prebral do svojho mena otcove meno Santini, rovnako tak spravil i jeho brat František. V roku 1700 už Santini samostatne staval, projektoval a mal vlastné peniaze, čo znamená, že bol členom niektorého zo staviteľských cechov a vlastnil stavebnú firmu. V činnosti nadväzoval na architekta Jeana-Baptistu Matheya, a po jeho smrti niektoré projekty prebral a dokončil; prebral i Matheyov okruh stavebníkov a čiastočne nadviazal i na jeho štýl. Santinimu sa darilo a v roku 1705 kúpil Valkounsky dom (č. p. 211) na Nerudovej ulici za 3000 zlatých v hotovosti. O dva roky neskôr kúpil i susedný dom U zlaté číše (č. p. 212), a oba domy spojil.

Po Schröderovej smrti si Santini v roku 1707 vzal za ženu jeho dcéru Veroniku Alžbetu. S Veronikou mal štyri deti, ale všetci traja synovia – Jan Norbert Lukáš (* 1707), Josef Rudolf Felix Řehoř (* 1708) a František Ignác (* 1710) – zomreli na tuberkulózu ešte ako deti, a tak mu zostala len dcéra Anna Veronika (* 1713). Keď v roku 1720 manželka Veronika zomrela, oženil sa s juhočeskou šľachtičnou Antóniou Ignatiou Chřepickou z Modliškovic, čím si zaistil úzke rodinné väzby na českú nižšiu šľachtu. S ňou mal v roku 1721 dcéru Janu Ludmilu a v roku svojej smrti syna Jána Ignáce Rocha. Krstnými rodičmi všetkých Santiniho detí sa stali Santiniho mecenáši z radov vysokej šľachty.


200 Kč – Jan Blažej Santini-Aichel 2023
Pútnický kostol sv. Jana Nepomuckého na Zelenej hore Zdroj: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1217964, autor: Prazak

200 Kč – Jan Blažej Santini-Aichel 2023


PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.