vzacne-mince.sk

Späť | Pamätné mince  Zlaté - Rakúsko

  • 100 € - Svätoštefanská uhorská koruna 2010
  • 100 € - Svätoštefanská uhorská koruna 2010

100 € - Svätoštefanská uhorská koruna 2010


Ceny investičného zlata sú orientačné! viac...
Zlatá zberateľská minca nominálnej hodnoty 100 eur
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Orientačná cena: 935 €
Výkupná cena: neurčená


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Rýdzosť: 986/1000 Au
Priemer: 30 mm
Hrana: hladká
Hmotnosť: 16,227 g

Autor: Helmut Andexlinger, Thomas Pesendorfer
Razba: Münze Österreich
Náklad proof: 30 000 ks
Dátum emisie: 10. 11. 2010

Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní

Motív

100 € - Svätoštefanská uhorská koruna 2010


100 € - Svätoštefanská uhorská koruna 2010Tretia minca zo série rakúskych zlatých mincí Koruny Domu Habsburského. Súčasťou mince je aj pozlátený odznak koruny.


Líc
Svätoštefanská uhorská koruna

Rub
Na rubovej strane je vyobrazená cisárovná Mária Terézia v tradičnej scéne na korunovačnom kopčeku počas svojej korunovácie v Bratislave. V pozadí možno vidieť pohľad na vtedajšiu Bratislavu s Dómom svätého Martina a Bratislavským hradom.

Svätoštefanská uhorská koruna

Koruna sa skladá z dvoch navzájom odlišných častí. Na dolnej, tvorenej emailovými platničkami zachytávajúcimi postavy Ježiša Krista a svätých, sú nápisy uvedené v gréckom jazyku. Preto sa pre túto časť ujalo pomenovanie grécka koruna (corona graeca). Je to vlastne čelenka, ktorá dosadá na hlavu. Je zhotovená zo zlata, ozdobeného perlami, polodrahokamami a emailovými platničkami. Na nich sú zobrazení svätci sv. Juraj, sv. Demeter, sv. Kozma a Damián, archanjeli Gabriel a Michal a uhorský kráľ Gejza I. Okrem samotnej čelenky je súčasťou dolnej časti koruny osem štítkov (striedavo trojuholníkového a polkruhového tvaru) pripevnených po hornom obvode čelenky, vyplnených geometricky členenými ornamentami na zelenom emaile. V strede medzi štítmi je polkruhová zlatá doštička s postavou žehnajúceho Krista Svetovládcu sediaceho na tróne uprostred dvoch cyprusov. Na protipóle doštičky s Kristom je rovnako zlatá doštička, zachytávajúca poprsie byzantského cisára Michaela Dukasa. Celá tzv. grécka koruna je ozdobená perlovým lemovaním po celom obvode na spodnej i vrchnej časti. Po stranách z koruny visí šesť zlatých retiazok; na každej z nich sú zavesené do trojlístka usporiadané drahokamy.


100 € - Svätoštefanská uhorská koruna 2010
Svätoštefanská uhorská koruna Zdroj: wikipedia.org

Vrchná časť koruny, zhotovená zo zlatého plechu a tvoriaca kríž nad temenom hlavy panovníka dostala podľa nápisov písaných v latinčine pomenovanie latinská (corona latina). Na ramenách kríža sú platničky s vyobrazením postáv ôsmich apoštolov: Jána, Bartolomeja, Filipa, Tomáša, Jakuba, Pavla, Petra a Ondreja. Fakt, že podobizne zvyšných štyroch apoštolov na korune chýbajú privádza k domnienke, že i táto časť bola narýchlo poskladaná a jednotlivé tabuľky boli pôvodne súčasťou nejakého iného predmetu, napr. väzby bohoslužobnej knihy a pri tvorbe koruny sa všetky nepoužili. Vnútorná časť celej koruny je vyplnená červeným brokátom.

Podľa zvyklosti korunu používali výhradne pri korunovácii kráľa a kráľovnej, potom ju s ostatnými insígniami ešte v deň korunovácie, nanajvýš v priebehu niekoľkých dni po jej starostlivom skontrolovaní, uložili späť do debny. Následne na zámku umiestnili tabuľu obdĺžnikového tvaru alebo kus súkna, ktorého okraje zapečatili mnohými pečaťami, takže zámka sa dala odomknúť len po ich rozlomení.

Zdroj: InternetPRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.