vzacne-mince.sk

Späť | Pamätné bankovky  
  • Bankovka 100 Kč - Alois Rašín vzor 2019
  • Bankovka 100 Kč - Alois Rašín vzor 2019

Bankovka 100 Kč - Alois Rašín vzor 2019

Pamätná bankovka Českej republiky
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Cena: 109 €
Výkupná cena: neurčená

vypredané


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Nominálna hodnota: 100 Kč
Emitent: ČNB
Autor: akad. mal. Eva Hašková
Náklad: 20 000 ks

Líc: portrét Aloisa Rašína v pozadí s budovou Českej národnej banky
Rub: hlava symbolickej Republiky v pozadí s budovou Bankového úradu
Ministerstva financií

Tlač: Štátna tlačiareň cenín Praha
Dátum emisie: marec 2019

Motív

Alois Rašín

Alois Rašín (* 18. október 1867, Nechanice– † 18. február 1923, Praha) bol český ekonóm a politik, jeden z odsúdených v procese s Omladinou, účastník 1. odboja, jeden z mužov 28. októbra, prvý československý minister financií a funkcionár Československej národnej demokracie. Pri atentáte 5. januára 1923 bol smrteľne zranený.

Jeho otec bol pekár a roľník. Študoval na gymnáziu v Novom Bydžove, Broumove a v Hradci Králové. Maturitu zložil v roku 1886 a po nej začal študovať v Prahe na Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej, odtiaľ však zo zdravotných dôvodov prestúpil na Právnickú fakultu. Štúdiá úspešne ukončil v roku 1891.
V tomto roku napísal brožúrku České štátne právo, ktorú úrady zabavovali a za ktorú bol vyšetrovaný. Už v čase svojich vysokoškolských štúdií sa začal politicky angažovať, sympatizoval predovšetkým s mladočechmi. Táto angažovanosť mu vyniesla stratu titulu a dva roky väzenia, ku ktorému bol 14. februára 1894 odsúdený v procese s takzvanou Omladinou, v novembri 1895 bol amnestovaný a dostal späť aj titul doktora práv.
28. októbra 1918 spolu s Antonínom Švehlom, Jiřím Stříbrným, Františkom Soukupom a Vavrom Šrobárom vyhlásil samostatný štát. Práve Rašín je autorom textu prvého zákona o zriadení samostatného štátu.

Pôvodne sa s Rašínom v Kramářovej vláde počítalo na post ministra vnútra, ale on radšej prijal funkciu ministra financií. V tejto funkcii zotrval až do 7. júla 1919. Vďaka svojmu pôsobeniu získal Rašín povesť budovateľa štátu a stabilizátora rozvrátených povojnových štátnych financií. Bol taktiež tvorcom menovej odluky. Na základe osobitných právomocí, ktoré mu boli udelené, nechal v čase od 26. februára do 9. marca 1919 uzavrieť štátne hranice a okolkovat všetko obeživo, ktoré sa na území Československa nachádzalo. Časť finančných prostriedkov nechal zadržať vo forme nútenej štátnej pôžičky.

5. januára 1923 ráno bol Alois Rašín pri svojom bydlisku v Žitnej ulici postrelený do chrbta. Páchateľom atentátu bol devätnásťročný anarchokomunista Josef Šoupal, ktorý si za tento čin odpykal 18 rokov väzenia.


Bankovka 100 Kč - Alois Rašín vzor 2019
Zdroj: wikipedia.org


PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.