vzacne-mince.sk

Späť | Investičné mince  Zlaté - Britannia

  • Britannia 1 Oz
  • Britannia 1 Oz

Britannia 1 Oz


Ceny investičného zlata sú aktuálne. viac...
Zlatá investičná minca
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Cena: 2 342,77 €
Výkupná cena: 2 186,59 €


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Priemer: 32,69 mm
Hmotnosť: 34,0500 g (do roku 2012)
Hmotnosť: 31,10 g
Rýdzosť: 917/1000 Au (do roku 2012)
Rýdzosť: 999,9/1000 Au

Razba: The Royal Mint Ltd.
Nominál: 100 ₤
Emitent: Veľká Británia

Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní

Motív

Líc
Kráľ Karol III. hľadiaci vľavo. Text: „CHARLES III D G REX F D 100 POUNDS“.

Rub
Stojaca Britannia (postava stojacej ženy so štítom a trojzubcom, čo predstavuje personifikáciu britských ostrovov). Text: „ONE OUNCE FINE GOLD BRITANNIA“. Rok. Dizajn navrhol významný sochár Philip Nathan.

O minci

Pri tejto minci nerozlišujeme ročník emisie a motív na minci.

Britannia je britská zlatá minca, ktorá je razená od roku 1987. Mince sa v súčasnosti razia v hmotnostných kategóriach jednej unce, 1/2 unce, 1/4 unce a 1/10 unce. Mince Britannia sú z 22 karátového zlata a okrem zlata bola do nich do roku 1989 pridávaná prímes medi, od roku 1990 sa pridáva ako prímes striebro. Mince vyrazené pred rokom 1990 majú preto tmavšiu, intenzívnejšiu zlatú farbu oproti minciam vyrazeným po tomto roku, ktoré sa vyznačujú bledo-žltou zlatou farbou. Do roku 1997 bol dizajn mince nezmenený – stojaca Britannia ozbrojená trojzubcom, štítom a helmou . V roku 1997, na oslavu 10. výročia vyrazenia zlatej investičnej mince Britannia, bol vytvorený špeciálny dizajn mince zobrazujúci Britanniu jazdiacu na stredovekom voze s párom koní. V tomto roku Britská mincovňa vyrazila aj prvú striebornú mincu Britannia. Dizajn mince sa neskôr zmenil aj v roku 2001 (stojaca Britannia otočená vľavo, držiaca trojzubec v jednej ruke a štít v druhej sprevádzaná levom), 2003 (tvár Britannie s helmou rozdelená do častí – vĺn pripomínajúcich skladačku), 2005 (sediaca Britannia), 2007 (Britannia a lev). V roku 2013 The Royal Mint rýdzosť mince zvýšila na 24 karátov – 999,9/1000 Au.


Britannia 1 Oz
Autor: Mageslayer99 ,wikipedia.org

Britannia

Latinský názov Britannia pochádza z čias Rímskej ríše a je odvodený od gréckeho slova Prettanike alebo Brettaniai, ktoré pôvodne označuje súbor ostrovov. Prvý krát sa tento motív objavil na zlatých a strieborných rímskych minciach, ktoré razil rímsky cisár Claudius 46 rokov pred našim letopočtom. Na minciach bol vyrazený nápis 'DE BRITAN', 'DE BRITANN', 'DE BRITANNI', alebo 'DE BRITANNIS' podľa toho, koľko miesta na minci bolo k dispozícii. Na niektorých rímskych minciach bola Britannia vyobrazená ako muž, na iných minciach nie je isté, či ide o muža alebo o ženu. Od 2. storočia po Kr. bola Britannia zobrazovaná ako bohyňa ozbrojená trojzubcom, štítom a helmou. Bola zobrazovaná v súvislosti s vojnami ako bojovníčka a tiež bola istým spôsobom zviazaná s morom, ktoré vždy chránilo britské ostrovy. More symbolizoval jej trojzubec.PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.