vzacne-mince.sk

Späť | Investičné mince  Zlaté - American Eagle

  • American Eagle 1/2 Oz
  • American Eagle 1/2 Oz

American Eagle 1/2 Oz


Ceny investičného zlata sú orientačné! viac...
Zlatá investičná minca
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Cena: 1 184,43 €
Výkupná cena: 1 048,60 €


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Priemer: 27 mm
Hmotnosť: 16,9660 g
Rýdzosť: 916,7/1000 Au

Razba: The United States Mint
Nominál: 25 USD
Emitent: USA

Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní

Motív

Líc
Postava kráčajúcej Slobody s vlniacimi sa vlasmi, v pravej ruke drží pochodeň, v ľavej olivovú ratolesť. Text: „LIBERTY“. Rok.
Dizajn navrhol americký sochár pôvodom z Írska Augustus Saint-Gaudens.

Rub
Orol znášajúci sa do svojho hniezda k orlici s mláďatami. Text: „UNITED STATES OF AMERICA E PLURIBUS UNUM IN GOD WE TRUST 1/2 OZ FINE GOLD – 25 DOLLARS“.
Dizajn navrhla známa americká sochárka Miley Tucker-Frost.

O minci

Pri tejto minci nerozlišujeme ročník emisie.

Mince American Eagle sa začali raziť v roku 1986 zo zlata, ktoré podľa zákona pochádza výhradne z územia Spojených štátov. Okrem zlata sú do nich pridané aj prímesy medi a striebra, čo zvyšuje ich odolnosť proti poškodeniu. Mince s motívom orla, ktorý symbolizuje silu a bezpečie, boli v Spojených štátoch vydávané už v 19. storočí a dnešný vzhľad mincí American Eagle vychádza z predlohy slávneho Double Eagle, ktorý bol razený v rokoch 1907 – 1933. Mince vyrazené v rokoch 1986-1991 sú datované rímskymi číslicami. V roku 1992 prešla U.S. mincovňa na datovanie arabskými číslicami. Okrem bežnej kvality sú tieto investičné mince ponúkané aj v kvalite proof s certifikátom a sú určené pre zberateľov. Okrem uncovej hmotnosti sú razené ešte aj vo váhe 1 unce, 1 unce a 1/10 unce. Zlaté mince American Eagle spolu s mincami American Buffalo sú jediné oficiálne americké investičné mince. Sú rovnako aj jediné zlaté mince na svete, ktorých váha, zloženie a rýdzosť je garantovaná vládou USA.


American Eagle 1/2 Oz
Autor: Eric Frommer, wikipedia.org

Orliak bielohlavý
(Bald Eagle - Haliaeetus leucocephalus)
Orliak bielohlavý je od roku 1782 považovaný za národného vtáka Spojených štátov amerických. Objavuje sa na rôznych oficiálnych symboloch Spojených štátov napr. na pečati prezidenta Spojených štátov. Ako jediný druh výhradne severoamerických orlov a orliakov je od roku 1940 plne chránený. Je to dravý vták s rozpätím krídiel až 2,5 metra. Najčastejšie sa vyskytuje v blízkosti jazier, riek a morského pobrežia, teda všade tam, kde je hojnosť rýb. Samec a samica orliaka bielohlavého spoločne stavajú objemné hniezdo, ktoré po dlhých rokoch používania môže byť vysoké až 4 metre. Orliaky bielohlavé dospievajú ako päťročné. Samica kladie 2 až 3 vajcia. Aj keď sa o mláďatá starajú obaja rodičia, ich úmrtnosť v prvom roku života je vysoká.PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.