vzacne-mince.sk

Späť | Investičné zlato a striebro  Münze Österreich - zlato

  • Münze Österreich zlatá tehlička 20 gramov

Münze Österreich zlatá tehlička 20 gramov


Ceny investičného zlata sú orientačné! viac...
Investičná zlatá tehlička
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Cena: 1 445,51 €
Výkupná cena: 1 354,30 €


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Rozmer: 23,25 x 40,35 mm x 1,2 mm
Krajina pôvodu: Rakúsko
Rýdzosť: 999,9/1000 Au
Rafinér: Argor Heraeus SA
Líce:
Logo rakúskej mincovne, Münze Österreich, 20 g, Fine Gold, 999,9, logo rafinéra, unikátne číslo
Rub:
Odliatok nemá Kinebar ™

Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní


Motív

Rakúske investičné odliatky sú certifikované švajčiarskou firmou Argor Heraeus SA, ktorá je jednou z najvýznamnejších rafinérov zlata. Zlaté odliatky tejto spoločnosti zodpovedajú londýnskemu štandardu Good Delivery a sú tak akceptované na všetkých trhoch. Odliatky s hmotnosťou 1 gram, 5 gramov a 10 gramov majú na rubovej strane Kinebar ™. Kinebar ™ je hologram, ktorý slúži ako bezpečnostný prvok a má aj vysokú estetickú hodnotu a vizuálnu príťažlivosť. Zobrazuje slávneho viedenského lipicana.

Münze Österreich – Rakúska mincovňa


Münze Österreich zlatá tehlička 20 gramov
hore: Budova rakúskej mincovne, Zdroj: Munze Osterreich AG; dole: Richard 1

Münze Österreich je jediná oficiálna mincovňa v Rakúsku. Mincovňa sídli v centre hlavného mesta Viedeň - Stadtpark a patrí medzi najmodernejšie mincovne sveta. Súčasná budova mincovne bola postavená v roku 1834. Časť priestoru v budove mincovne je vyhradená pre návštevníkov, ktorí si môžu prezrieť vždy aktuálnu expozíciu zameranú na časť histórie súvisiacej s peniazmi, mincami.

Rakúska mincovňa - Münze Österreich bola založená pred viac ako 800 rokmi. Jej vznik sa datuje približne od roku 1194, kedy sa prvýkrát spracovalo veľké množtvo striebra do podoby mincí. Anglický kráľ Richard I. prezývaný Levie srdce a rakúsky arcivojvoda Leopol V. Babenberg sa na spoločnej vojenskej výprave dostali do sporu. Keď sa Richard, prezlečený za pútnika, vracal naspäť zo Svätej zeme (Palestíny) bol odhalený a zajatý vo Viedni, časť Erdberg, blízko miesta, kde v súčasnosti sídli Rakúska mincovňa. Arcivojvoda Leopold väznil kráľa Richarda na hrade Dürnstein pri Dunaji od decembra 1192 až do marca 1193, kedy ho ako rukojemníka odovzdal kráľovi Svätej ríše rímskej národa nemeckého Heinrichovi VI. Predtým však Richard musel súhlasiť okrem iných vecí aj so splateným výkupného v hodnote 100 000 hrivien striebra, čo v súčasnosti zodpovedá asi 2 miliardám eur. Časť získaného obrovského množstva striebra musela byť spracovaná a na tento účel bolo založené miesto vo Viedni, kde sa začali raziť mince, čo položilo základy súčasnej Rakúskej mincovne – Münze Österreich. Dnes, viac ako 800 rokov po tejto udalosti, sa v mincovni úspešne razia mince a zlaté odliatky nielen pre Rakúsko, ale aj celý svet.

Medzi veľmi významné mince razené v Rakúskej mincovni patrí napr. Toliar Márie Terézie. Toliar sa začal raziť v roku 1780 a jednotlivé série sú razené doteraz. Toliar Márie Terézie je veľmi populárny najmä v Rakúsku ako darček pre rôzne príležitosti.


Münze Österreich zlatá tehlička 20 gramov
hore: Hrad Dürnstein, Zdroj: wikipedia.org; dole: Toliar Márie Terézie

Münze Österreich zlatá tehlička 20 gramov
hore: Zlatý dukát Františka Jozefa I.; dole: Zlatá investičná minca Wiener Philharmoniker.

Rovnako populárny je aj zlatý dukát Františka Jozefa I. s dátumom razby 1915. Dukát je zlatá minca, ktorej pôvod siaha do stredovekých Benátok. Od 13. storočia sa dukáty postupne rozšírili do mnohých európskych krajín. V 16. storočí sa začali raziť aj v habsburskej monarchii. Funkciu obeživa plnili do roku 1858, odvtedy sa razili už len ako obchodné mince. V súčasnej podobe boli dukáty razené od roku 1872 až do začiatku 1. svetovej vojny. Dukáty s dátumom razby 1915 sú novorazby, ktoré Rakúska mincovňa razí od roku 1920. Sú veľmi populárne a vhodné pre investičné účely alebo ako darček.Rakúska mincovňa razí aj v dnešnej dobe najpopulárnejšie a najlepšie predávané zlaté mince Wiener Philharmoniker. Mince Wiener Philharmoniker sa prvýkrát predstavili na trhu v októbri 1989 a nesú meno svetoznámeho rakúskeho hudobného telesa - Viedenskej filharmónie. Spočiatku boli razené v rakúskej mene Schilling, od roku 2002 v spoločnej európskej mene EURO. V súčasnosti je minca Wiener Philharmoniker jedinou európskou zlatou investičnou mincou, ktorej nominálna hodnota je vyjadrená v eurách. Už krátko po svojom uvedení na trh dosiahli „Viedenskí filharmonici“ medzinárodný úspech a etablovali sa medzi známymi značkami zlatých investičných mincí ako sú napríklad mince Krugerrand, Maple Leaf, Britannia a pod. Pri príležitosti 15. výročia razby bol vyrazený „Viedenský filharmonik“, ktorý sa stal najťažšou mincou na svete a je zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Minca váži 1.000 trojských uncí zlata, čo predstavuje viac ako 31 kilogramov a má nominálnu hodnotu 100.000 EUR!

Zdroj: internetPRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.