vzacne-mince.sk

Glosár


Filter:

Karát
Je označenie miery rýdzosti zlata a platinových zliatin (skratka kt alebo ct) používaný tiež ako jednotka hmotnosti pre diamanty, drahokamy alebo perly. Rýdzosť jedného karátu znamená, že vzácny kov tvorí 1/24 hmotnosti zliatiny. Preto 24-karátové zlato je rýdze zlato obsahujúce 24/24 (99,99 %) čistého zlata. Názov karát vznikol z arabského slova charrub, označujúceho dužinaté plody rohovníka (Ceratonia siliqua L.), známeho u nás ako svätojánsky chlieb alebo karob. Jeho tvrdé semená, spravidla rovnako ťažké 0,195g sa v staroveku používali ako závažia pri vážení zlata, striebra a drahých kameňov. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s nasledujúcimi rýdzosťami zlata: 8 karátov – 333/1000 9 karátov – 375/1000 14 karátov – 585/1000 18 karátov – 750/1000 24 karátov – 999/1000

Kilo bar
Zlatá tehla vážiaca 1 kilogram.

Kontramarka
Značka dodatočne vrazená do cudzej mince alebo napríklad do mince iného nominálu. Kontramarka označuje najčastejšie pravosť mince, úradný súhlas s jej akceptáciou v príslušnom mieste alebo zmenu hodnoty vydanej mince. Kontramarky mávajú obvykle podobu čísla, písmena, drobného obrazu. Mince s kontramarkou bývajú obvykle vzácnejšie ako mince bez kontramarky.

Koruna
Dňa 11. augusta 1892 bola v Rakúsko-Uhorsku menovou reformou zavedená korunová mena. Išlo o menu zlatého štandardu, tzn. menu pri ktorej je stanovený pevný kurz k zlatu. Koruna teda teoreticky obsahovala 0,30487 g rýdzeho zlata a delila sa na sto halierov. Jeden zlatý rakúskej meny sa rovnal dvom korunám. Na území Slovenska platila korunová mena až do roku 2009 kedy ju vystriedala spoločná európska mena euro.

Kreditná minca
Drobná minca, ktorej hodnota nezodpovedá cene obsiahnutého kovu. Kreditné mince majú nútený obeh a obvykle sú dielmi prípadne násobkami základnej menovej jednotky.

Kurantná minca
Plnohodnotná minca, ktorej nominálna hodnota sa v ideálnom prípade rovná cene obsiahnutého kovu.

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.