vzacne-mince.sk

Späť | Repliky historických mincí  
  • Mince českých Luxemburgovcov sada striebro + zlato
  • Mince českých Luxemburgovcov sada striebro + zlato

Mince českých Luxemburgovcov sada striebro + zlato

Ručne razené repliky historických mincí
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Orientačná cena: 540 €
Výkupná cena: neurčená


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Mince Jána Luxemburského a Karola IV. zo striebra a zlata

Autentická ručne razená sada 4 replík historických mincí

Sada obsahuje:
- Polgroš Jána Luxemburského 999/1000 Ag, hmotnosť: 2 g
- Florén Jána Luxemburského 999/1000 Au, hmotnosť: 3,45 g
- Dukát Karola IV. 999/1000 Au, hmotnosť: 3,45 g
- Pražský groš Karola IV. 999/1000 Ag, hmotnosť: 3 g
Brožúru s históriou a zaujímavými informáciami o priložených minciach.

Obvyklá dodacia lehota: 4 - 9 pracovných dní

Motív

Za Karola IV. prestal byť dukát len kópiou zahraničného vzoru. V roku 1347 sa začal raziť s portrétnym vyobrazením mladého kráľa s českou korunou, po roku 1355 bol vystriedaný dukátom s portrétom staršieho panovníka s cisárskou korunou. Dukát Karola IV. je svedectvom vysokej umeleckej úrovne aj remeselnej zručnosti vtedajších rytcov razidiel. Dukát Karola IV. bol prvou portrétnou mincou vydanou nielen v Čechách, ale aj v strednej Európe.


Mince českých Luxemburgovcov sada striebro + zlato
Pečať Zlatej buly Karola IV. Zdroj: wikipedia.org

Karol IV.

Narodil sa ako najstarší syn (pokrstený 30. mája 1316 menom Václav) českého a poľského kráľa Jána Luxemburského a českej kráľovnej Elišky Přemyslovny. Už od útleho detstva bol jeho život vystavený strádaniu a príkoriam. Dva mesiace po synovom krste sa musel jeho otec zúčastniť vojenského ťaženia na pomoc rímskemu kráľovi Henrichovi VII. Po jeho odchode ho matka, v obave o synovu bezpečnosť, zverila do ochrany svojho prívrženca Viléma Zajíca z Valdeku na hrade Křivoklát.

Od začiatku štyridsiatych rokov 14. storočia bol Karol favoritom pápežskej kúrie na hodnosť rímskeho panovníka proti Ľudovítovi IV. Bavorskému. 11. júla 1346 sa v meste Rhens na Rýne konalo zasadnutie kurfirstov. Hlasmi piatich z nich bol Karol zvolený sa nového rímskeho kráľa. Korunovácia sa konala 26. novembra vBonne, lebo tradičné korunovačné mestá Aachen a Kolín nad Rýnom ostávali zatiaľ na strane cisára Ľudovíta Bavorského. Karolova korunovácia v Aachene bola možná 25. júla 1349.

Dôležitým medzníkom v Karolovom živote bol 26. august 1346. V tento deň spolu s otcom na čele svojich vojenských oddielov hájili záujmy francúzskeho kráľa Filipa VI. vo vojne proti Angličanom. Pri dedine Kreščak (Crécy, dnes Crécy-en-Ponthieu) na severe Francúzska sa v podvečerných hodinách strhla bitka, v ktorej bolo zle vedené francúzske vojsko porazené. V boji zahynul výkvet francúzskeho rytierstva a šľachty; svoju smrť tu našiel i český kráľ Ján Luxemburský. Karol bol ľahko ranený. V súlade s poslednou vôľou kráľa Jána z roku 1340 i s rozhodnutím českého snemu sa Karol stal po otcovej smrti novým českým kráľom.

Posledných desať rokov Karolovho života sa nieslo v znamení úsilia o dokončenie konsolidácie českého štátu a zabezpečenie dovtedajších luxemburských dŕžav a rímskeho cisárstva do budúcna s prihliadnutím na otázky nástupníctva a určenie dedičských podielov. V záujme naplnenia týchto cieľov, najmä s ohľadom na zachovanie integrity štátnych a rodových dŕžav, Karol opäť zasiahol diplomatickou cestou. Napäté vzťahy s bavorskými Wittelsbachovcami sa rozhodol zmierniť sobášom svojho syna, mladého kráľa Václava IV. s dcérou bavorského vojvodu Albrechta I., Johannou.


Ďalší cieľ, ktorý si Karol vytýčil, bolo získanie ríšskych kurfirstov pre myšlienku voľby Václava IV. rímskym kráľom. Po siahodlhých jednaniach sprevádzaných viacerými ústupkami a sľubovanými privilégiami zo strany cisára jednotlivým kurfirstom, sa mu tento cieľ podarilo naplniť, keď 10. 6. 1376 bol vo Frankfurte nad Mohanom Václav zvolený a 6. 7. 1376 v katedrále v Aachene korunovaný rímskou kráľovskou korunou.

Poslednou jeho starosťou bolo vyriešiť dedičskú postupnosť, ktorá by zamedzovala nepredvídaným komplikáciám a sporom vnútri rodu. 21. 12. 1376 vydal nástupnícky poriadok (politický závet), v ktorej bolo jasne formulované rozdelenie dedičských práv medzi troch Karolových synov (Václava, Žigmunda a Jána). Karol IV. zomrel vo večerných hodinách 29. 11. 1378.


Mince českých Luxemburgovcov sada striebro + zlato
Pečať Zlatej buly Karola IV. Zdroj: wikipedia.org


PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.