vzacne-mince.sk

Späť | Repliky historických mincí  
  • Tetradrachma Alexander Veľký (posmrtná razba) Grécko - cínová replika

Tetradrachma Alexander Veľký (posmrtná razba) Grécko - cínová replika

Ručne razená replika historickej mince
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Orientačná cena: 3,20 €
Výkupná cena: neurčená


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Materiál: cín
Hmotnosť: 17,2 g
Priemer: 29 mm

Obvyklá dodacia lehota: 4 - 9 pracovných dní

Motív

Alexander Veľký alebo Alexander/Alexandros Macedónsky alebo Alexander III. (starogr. Αλέξανδρος ὁ Τρίτος ὁ Μακεδών – Alexandros ho Tritos ho Makedón, resp. ὁ μέγας Ἀλέξανδρος – ho megas Alexandros; perz. Iskander‎) (* medzi 20. júlom a 30. júlom 356 pred Kr., Pella – † 10. jún/11. jún 323 pred Kr., Babylon) bol macedónsky kráľ.


Tetradrachma Alexander Veľký (posmrtná razba) Grécko - cínová replika
Alexander Veľký. Zdroj: wikipedia.org. Autor: Berthold Werner.

Alexandra dnes uznávajú ako legendárneho hrdinu v Európe a väčšine západnej a strednej Ázie, kde je známy ako Iskander. Pre zoroastristov je však človekom, ktorý zničil ich prvú veľkú ríšu a Persepolis.
Staroveké pramene Alexandra buď glorifikujú alebo úplne zhadzujú, takže je ťažké ho hodnotiť. Ak sa Alexander kritizuje, kritizuje sa jeho megalománia po Gaugaméle (hoci to mohol byť len grécky stereotyp pre opisy takýchto vládcov), vražda priateľa Kleita, poprava Filota a generála Parmeniona a pod.
Moderné západné hodnotenie kolíše medzi uctievaním hrdinu (Droysen, Tarn, Lauffer, oveľa menej aj Hammond) a triezvou skepsou (Schachermeyr a Green) a pokusom o „rekonštrukciu“ Alexandrovho sebavnímania ako „homérskeho hrdinu“ (Lane Fox). Vcelku sa názor na Alexandra pohybuje medzi bohom inšpirovanou misiou s cieľom zjednotiť ľudský rod až po presvedčenie, že išlo o staroveký ekvivalent Napoleona či Hitlera, teda megalomana zamilovaného do myšlienky ovládnuť svet.
Alexandrova vojenská genialita sa bez závisti uznáva (hoci ju moderný výskum sčasti koriguje), no v ľudskej sfére vyplávali na povrch aj negatívne stránky, na ktoré sa často zabúdalo (pijanstvo, brutálne masové vraždenie civilného obyvateľstva, Kleitova smrť atď.). Problematickým stále zostáva vzťah Alexandra k podmanenému obyvateľstvu a aspekt jeho zbožšťovania.PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.