vzacne-mince.sk

Späť | Pamätné mince  Mimoriadne razby

  • 10.000 Kč – kňažná Ľudmila mimoriadna razba 2021
  • 10.000 Kč – kňažná Ľudmila mimoriadna razba 2021

10.000 Kč – kňažná Ľudmila mimoriadna razba 2021

Zlatá pamätná minca Českej republiky
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Proof kvalita
Cena: 1 890 €

vypredané

Bežná kvalita
Cena: 1 875 €


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Rýdzosť: 999,9/1000 Au
Priemer: 34 mm
Hmotnosť: 31,107 g
Hrana proof: hladká
Hrana bežné vyhotovenie: vrúbkovaná

Autor: Zbyněk Fojtů
Razba: Česká mincovna
Emitent: ČNB
Náklad proof: 8 500 ks
Náklad bežná kvalita: 3 800 ks

Dátum emisie: 14. 9. 2021

Dodacia lehota: koniec septembra 2021
Motív

Svätá Ľudmila alebo Ľudmila z Pšova (* asi 860 – † 15. september 921, Tetín) bola česká kňažná, pravdepodobne dcéra pšovského (staršie označenie pre Mělník) kniežaťa Slavibora, manželka prvého historického českého kniežaťa Bořivoja I.

O jej pôvode sa zmieňujú dva historické pramene – podľa Kristiánovej legendy pochádzala z Pšova, podľa staroslovanskej legendy jej pôvod treba hľadať v Srbsku, kde bola vychovávaná ako pohanka.
Pravdepodobne v roku 874 sa stala manželkou kniežaťa Bořivoja I. Ako česká kňažná bola spolu s manželom pokrstená na Velehrade staroslovienskym biskupom Metodom. Prijatie kresťanstva umožnilo získať Přemyslovcom politickú prevahu nad ostatnými kmeňovými kniežatami v Čechách.
Po manželovej smrti žila naďalej na kniežacom dvore, ktorý opustila po tom, čo sa dostala do sporu so svojou nevestou Drahomírou. Odišla do ústrania na Tetín. Do popredia spoločenského diania sa dostala opäť v r. 921, kedy zomrel jej mladší syn, knieža Vratislav I. a jej bolo zverené poručníctvo nad vnukom, mladým kniežaťom Václavom. Tento fakt vyvolal nesúhlas u Václavovej matky Drahomíry. Sedem mesiacov po Vratislavovej smrti dala Ľudmilu najatými vrahmi zavraždiť. Stalo sa tak v noci z 15. na 16. septembra 921.
Podľa historických záznamov vraždu vykonali členovia Drahomírinej družiny Tunna a Gommon, pravdepodobne príslušníci kmeňa Varjagov. Ako vražedný predmet použili šál, ktorý sa neskôr stal jedným z atribútov svätej Ľudmily. Moderní historici sa domnievajú, že smrť Ľudmily v skutočnosti nebola vražda, ale poprava. Jej dôvodom mala byť údajná Ľudmilina vlastizrada, keď plánovala požiadať kráľa Arnulfa Korutánskeho o pomoc pri presadení vnuka Václava na kniežací stolec.
Ľudmila bola pochovaná na Tetíne. Legendy vravia o početných zázrakoch, ktoré sa udiali už pri jej hrobe. Už Drahomíra dala Ľudmilin dom premeniť na chrám sv. Michala. Knieža Václav po nástupe na trón dal preniesť Ľudmiline ostatky z Tetína do Prahy a v r. 925 ich dal uložiť do kostola sv. Jiří na Pražskom hrade, kde sú dodnes.
Ľudmila sa stala nielen prvou českou, ale i prvou slovanskou sväticou, ktorej kult bol uctievaný už v 12. storočí. Jej prvý zázrak sa udial v r. 1100. Po polovici 12. storočia vzniklo niekoľko ľudmilských legiend.10.000 Kč – kňažná Ľudmila mimoriadna razba 2021
Svätá Ľudmila; Zdroj: wikipedia.org


PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.